
Riasztóan alacsony folyószintek veszélyeztetik a vízellátást
Az Egyesült Királyság folyói rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, és a következő három hónapban a helyzet várhatóan tovább romlik – figyelmeztetett a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (CEH). Ez a jelenség komoly kérdéseket vet fel a háztartások, a gazdálkodók és az üzletek vízellátásával kapcsolatban. A figyelmeztetés a legszárazabb tavasz után érkezett, amely Angliában 1961 óta nem tapasztalt szárazságot hozott, és az északi területek az év eddigi legszárazabb kezdetét élik át, közel egy évszázada nem voltak ilyen körülmények. Az előrejelzések szerint májusban az Egyesült Királyság szinte minden részén alacsony vagy a megszokott alatti folyóvízszintek várhatók, kivéve Délnyugat-Angliát és Dél-Wales-t.
A Környezetvédelmi Ügynökség már jelezte, hogy az ország közepes aszálykockázatnak van kitéve, és figyelmeztette a háztartásokat a vízkorlátozások lehetőségére. Mark Owen, az Angling Trust halászati vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő két-három hét kulcsfontosságú lesz a szárazság kialakulásának megítélésében. Jelenleg az ország még nem áll aszályhelyzetben, de az extrém száraz időjárás hatásai már érezhetők. Néhány gazdálkodónak a szokásos időpont előtt, márciusban kellett megkezdenie a termények öntözését, mivel a csapadékra már nem tudtak számítani. Nick Deane, a Norfolkban gazdálkodó mezőgazdasági termelő elmondta, hogy vízkorlátozásokat kell bevezetniük, és meg kell határozniuk, mely területeken öntözzék a növényeket a termés fenntartása érdekében. Figyelmeztetett arra, hogy ha a szárazság hosszú távon folytatódik, az komoly élelmiszertermelési problémákat okozhat, és a behozatal mértéke is nőni fog.
A száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyságban ebben az évben több terület égett le a tűzvészek következtében, mint bármely más teljes év során. Az utolsó aszály 2022 júniusa és augusztusa között történt, ami a legforróbb nyár volt, és az ötödik legszárazabb az 1890 óta eltelt időszakban. Akkor öt cég vízkorlátozást vezetett be, amely 19 millió embert érintett, és bizonyos víziutakat is lezártak. Az aszályt megelőzően hat hónapnyi rendkívül száraz időjárás volt tapasztalható. Azonban a 2024-es esős nyár és a mérsékelten csapadékos tél azt jelenti, hogy a vízellátások jelenleg kedvezőbb helyzetben vannak, és a vízszolgáltatók nagyobb tartalékokkal rendelkeznek.
A korai száraz időjárás azonban kockázatokat hordoz. Stephen Turner, a CEH hidrológusa szerint ez potenciálisan nagyobb kockázatot jelent a vízforrásokra a év további részében, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik. Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke múlt héten figyelmeztetett, hogy ha a száraz időjárás folytatódik, a vízszolgáltatóknak vízkorlátozások bevezetésére lehet szükségük a készletek védelme érdekében. Jelenleg a legfontosabb kérdések az, hogy mikor fog ismét esni az eső, és ha esik, mennyire lesz jelentős a csapadék mennyisége.
Az ivóvíz forrásai régiótól függően változnak, hiszen a déli Angliában a szárazság kialakulása lassabb, de a kilábalása is időigényes. Ezzel szemben az északi területeken gyorsan alakulhat ki aszály, mivel a víztározók jobban ki vannak téve a vízellátás iránti keresletnek. A vízszolgáltatók vízkorlátozásokat vezetnek be, ha a vízkészleteik egy bizonyos szint alá csökkennek. Ha az aszályos körülmények súlyossá válnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a vízi közlekedést, és korlátozhatja a nem alapvető üzletek, például a gépjárműmosók vízellátását. A legrosszabb forgatókönyv esetén a háztartások és vállalkozások vízfogyasztását is korlátozhatják, de ilyen lépésre 1976 óta nem volt példa.
A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részei biztos vízellátással rendelkezzenek a jövőbeli aszályokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat létrehozását javasolja, amely csövekből, csatornákból és tározókból állna, hogy a legcsapadékosabb területekről a legnagyobb szükségletű helyekre juttassa el a vizet. A gazdálkodók pedig több állami támogatást és kevesebb bürokráciát kérnek saját tározóik megépítéséhez.
Deane és öt másik gazdálkodó, köztük gyümölcstermesztők, saját tározójukat építették, amely négy évig készült és több mint 1 millió fontba került. E tározó fontosságát bizonyítja, hogy a márciusi száraz időszakban a tárolt víz 15%-át felhasználták. Ugyanakkor a csoport hangsúlyozta, hogy a tervezési engedélyek megszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy együttműködnek a mezőgazdasági szektorral a vízellátás szilárdságának javítása érdekében, és több gazdálkodói csoport létrehozásán is dolgoznak, amelyek közösen fejleszthetik saját tározóikat. A kormány több mint 104 milliárd fontnyi magánszektorbeli befektetést biztosított az alapvető infrastruktúrák, köztük kilenc új tározó létrehozására, hogy biztosítsák a jövőbeli vízellátást a gazdálkodók számára.
A tartós száraz időjárás összefüggésben áll a „blokkoló magasnyomású” rendszerekkel, amelyeket a tudósok még nem tudnak egyértelműen összekapcsolni a klímaváltozással. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedése várhatóan szélsőséges időjárási eseményeket fog eredményezni világszerte, és a jövőbeli klímával kapcsolatos kutatások arra utalnak, hogy az Egyesült Királyságban egyre hosszabb és gyakoribb száraz időszakok várhatók, míg a telek valószínűleg csapadékosabbak és melegebbek lesznek. Ez a jelenség további aszályformákat, például hidrológiai vagy mezőgazdasági aszályt is súlyosbíthat.

