Hírek,  IT/Tech

A Wikipédia jogi útra tereli a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipédia, a világ egyik legnagyobb és legismertebb online enciklopédiája, jogi lépéseket tesz az Egyesült Királyság új Online Biztonsági Törvénye (Online Safety Act) ellen, amelyet a Wikimedia Alapítvány, a Wikipédia működését támogató nonprofit szervezet, kifogásol. Az alapítvány szerint a törvény új szabályai veszélyeztethetik önkéntes szerkesztőik biztonságát és képességüket, hogy megakadályozzák a káros tartalmak megjelenését az oldalon. A jogi eljárás keretében a Wikimedia Alapítvány bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon rendelkezéseivel kapcsolatban, amelyek a Wikipédia számára a legszigorúbb követelményeket írhatják elő, amit az online platformoknak teljesíteniük kell.

Phil Bradley-Schmieg, az alapítvány vezető jogi tanácsadója elmondta, hogy sajnálatos, hogy védeniük kell a Wikipédia önkénteseinek magánéletét és biztonságát egy hibás jogszabály miatt. Az Egyesült Királyság kormánya, válaszul a BBC kérdéseire, azt nyilatkozta, hogy elkötelezett az új törvény végrehajtása iránt, azonban nem kíván kommentálni a folyamatban lévő jogi eljárásokat. Az elemzők szerint ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények ellen indítottak, bár ezek csupán a törvény egy szűkebb részét célozzák meg. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere hangsúlyozta, hogy a törvény rendkívül összetett és széleskörű, és elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és más alapvető jogaira. Ahogy a törvény egyre több része lép életbe, várhatóan további jogi kihívásokra is számíthatunk.

A törvény előírja, hogy a felügyeleti szerv, az Ofcom, különböző tényezők figyelembevételével kategorizálja a platformokat, például azt, hogy hány felhasználója van, és milyen funkciókat kínál. Az „1. kategóriába” sorolt platformok, amelyek a legmagasabb szintű kötelezettségekkel bírnak, további feladatokat kapnak a felhasználók biztonságának megőrzésére. Egyszerűbben fogalmazva, azok a weboldalak, amelyek lehetővé teszik, hogy milliónyi brit felhasználó interakcióba lépjen egymással és tartalmakat osszon meg, valószínűleg ebbe a kategóriába kerülnek. A Wikipédia azonban aggódik amiatt, hogy a törvényben szereplő fogalmak túl homályosan vannak meghatározva, ami jelentős kockázatot jelent arra, hogy az oldalt az 1. kategóriába sorolják.

Ha ez bekövetkezne, az önkéntes szerkesztők számára komoly következményekkel járhat, amelyek nemcsak az Egyesült Királyság területére terjednének ki. Az alapítvány külön kiemelte, hogy az új kötelezettségek hatására szükség lehet az önkéntesek személyazonosságának ellenőrzésére, ami veszélyeztetheti őket az adatszivárgások, a zaklatás, a jogi eljárások vagy akár az autoriter rendszerek általi bebörtönzés kockázatának. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális ügyvédje elmondta, hogy ha a hozzájárulók nem érzik biztonságban magukat, akkor elkerülik a vitatott témákat, amelyek fontosak lehetnek, és ez a Wikipédia minőségét és hasznosságát is csökkenti.

A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy nem általában a törvény ellen lép fel, hanem a „kategorizálási szabályozások” egyes részeit vitatja, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket teljesíteniük. Az alapítvány érvelése szerint a jelenlegi meghatározások nemcsak a Wikipédia, hanem más fontos platformok figyelmen kívül hagyását is jelenthetik.

Phil Bradley-Schmieg blogbejegyzésében hangsúlyozta, hogy a szabályozások nemcsak a Wikipédiához hasonló, alacsony kockázatú „kivételes” szolgáltatásokat célozzák meg, hanem sok olyan szolgáltatást is, amelyek valóban aggasztóak lehetnek a brit társadalom számára. Az alapítvány érvei szerint önkénteseik már most is hatékony munkát végeznek a káros tartalmak eltávolításában, és a 2024-es Southport-i gyilkosságok után például éjt nappallá téve dolgoztak a megbízható és semleges információk biztosításán.

A jogi szakértők azonban figyelmeztetnek arra, hogy a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz a bíróság előtt, hiszen a jogi felülvizsgálatok általában magas küszöböt állítanak fel a sikerhez. Az Ofcom még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már kért információt több weboldaltól, köztük a Wikipédiától, és várja a válaszokat. Az Ofcom egy nyilatkozatban megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy jogi lépéseket tesz a kategorizálási szabályozások ellen, amelyeket az államtitkár az Online Biztonsági Törvény keretében állított fel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük