
A 2025-ös brit erdőtüzek már most rekordot döntöttek a károsodott területekben
Az Egyesült Királyságban az idei év eddigi tűzesetei már meghaladták a legutóbbi évtized összes tűzesetét, a legfrissebb műholdas adatok szerint. A Global Wildfire Information System statisztikái alapján eddig több mint 29 200 hektár (292 négyzetkilométer) terület égett le, ami meghaladja a 2019-es évet, amikor összesen 28 100 hektár égett. Az idei tűzesetek számának növekedését a márciusban és április elején tapasztalt hosszan tartó száraz, napos időjárás tette lehetővé, amely kedvező feltételeket teremtett a széleskörű tüzek kialakulásához.
A tűzesetek a tavasz kezdetén különösen gyakoriak az Egyesült Királyságban, hiszen a téli időszak végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet található, amely gyorsan kiszáradhat. A legutóbbi hetek csapadékosabb időjárása nagyrészt véget vetett a tűzesetek sorozatának, de nem anélkül, hogy rekord szintet ne értek volna el. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tüzeket rögzítik, amelyek nagyobbak mint körülbelül 30 hektár, és az év eleje óta az Egyesült Királyságban több mint 80 ilyen tűz történt.
A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékos, akár véletlen gyújtogatás következtében keletkezik, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a tüzek keletkezését és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy márciusban rendkívül száraz és napos időjárás volt, amely egy viszonylag csapadékos őszi-téli időszakot követett, ami növeli a tűzgyújtásra hajlamos növényzet mennyiségét.
A március és április közötti csapadékcsökkenés különösen kedvező a tüzek szempontjából, hiszen a növényzet a tél végén nyugalmi állapotban van, nem nő, ezért nagyon száraz és vízhiányos. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora elmagyarázta, hogy a tavasz kezdetén, mielőtt a víz a növények élő szövetébe kerülne, van egy időszak, amikor a növények nagyon gyúlékonyak. Az április 2. és 8. közötti hét során több mint 18 000 hektár égett le, amely a legmagasabb heti adat a nyilvántartás történetében.
A BBC műholdas képeket is elemezett, hogy bemutassa az idei legnagyobb tűzeseteket. A Galloway Forest Parkban, Dél-nyugat Skóciában körülbelül 65 négyzetkilométernyi terület égett le, ami a brit összes tűz körülbelül negyedét jelenti. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre szintén nagy területet égetett fel, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tűzoltókat riasztottak még az Arran-szigetre, a Bute-szigetre és a Skye-szigetre Skóciában, valamint a Mourne-hegységbe Észak-Írország délkeleti részén. Ezek a korai tavaszi tűzesetek – főként fű, hegyi rétek és cserjések – komoly terhet róttak a tűzoltó szolgálatokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek.
Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések szükségszerűen katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészsége szempontjából. Bizonyos növények, mint például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezetekhez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek akadályozhatják a természetes regenerálódásukat. Néhány kutató aggódik a tűzidőszak második csúcsa miatt, amely általában később, nyáron következik be, amikor a hőmérséklet magas és a növényzet ismét kiszárad.
Rein professzor hangsúlyozta, hogy az ősszel kevesebb tűz várható, de azok nagyobbak és potenciálisan katasztrofálisak lehetnek. „Lehet, hogy 100 kicsi tűz van az országban, amelyeket egy nap alatt lehet kezelni, vagy egy nyári tűz, amelyet egy hét alatt nem lehet megfékezni és akár házakat is elégethet” – mondta. Az idei széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy a nyár forgalmas tűzeseti időszakot hoz. Azonban a tudósok azt várják, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében nőni fog a szélsőséges erdőtűzre kedvező időjárási körülmények száma, még ha évről évre sok variáció is megfigyelhető. A Met Office által vezetett tanulmány megállapította, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely segítette a 2022 júliusi pusztító tüzek terjedését, legalább hatszor nagyobb valószínűséggel következett be az emberi eredetű klímaváltozás következtében. A földhasználat megváltozása szintén fontos szerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában.
„Az egyik dolog, amiben konszenzus van, az az, hogy valószínűleg több tűz és esetleg súlyosabb tűz lesz a klímaváltozás következtében” – mondta Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati docense. „Készen kell állnunk arra, hogy ez gyakrabban előfordulhat.”

