
Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiaválság közepette
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentése érdekében történő nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozta a londoni energetikai biztonságról szóló kétnapos csúcstalálkozó megnyitóján. A rendezvényen több mint 50 kormány képviselője vesz részt, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” komoly problémákat okozhat, utalva ezzel az Ukrajna elleni orosz invázió következtében kialakult gázár-emelkedésre.
A találkozón a résztvevők a háborúk, a kereskedelmi háborúk, az extrém időjárás, valamint a tenger alatti kábelek elleni támadások és a kibertámadások által okozott energiaellátási kockázatok csökkentéséről fognak tárgyalni. Ed Miliband megnyitó beszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok jelentőségét az energiakeverékben, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiája. Említette, hogy ez nem csupán a klímaváltozás elleni küzdelem miatt fontos, hanem az energiaellátás biztonságának garantálásához is hozzájárul.
A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a világban növekvő „nemzetközi fragmentáció” figyelhető meg, ami megnehezíti az országok számára, hogy megoldják az energiaellátás legnagyobb kockázatait. Birol véleménye szerint a tartós megoldás az energiaellátási kihívásokra a nemzetek közötti együttműködésen keresztül valósulhat meg. A háború Ukrajnában és Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja különösen nagy hatással volt az energiaárakra, amelyek a háború következtében jelentősen megemelkedtek, és a Covid előtti szinthez képest majdnem 50%-kal magasabbak.
Európa kezdetben képes volt pótolni a gázhiányt az orosz szankciók után, mivel az Egyesült Államokból vásárolt cseppfolyósított földgázt (LNG), de ez a forrás most veszélyben van a két ország közötti kapcsolatok romlása miatt. Birol szerint az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón egy „sikernek” számít, de a Trump-kormányzat erősen kritizálta a globális energiafigyelő ügynökséget, amiért a tiszta energia előmozdítására törekszik, és előrejelzéseket ad a kőolaj- és földgázfogyasztás csökkenéséről.
Az IEA álláspontját sok kutató és gondolkodó megvédte. Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az IEA a globális olajkereslet jövőjével kapcsolatos előrejelzéseit tekintve megbízhatóbbnak bizonyult, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok. „Ahogy az országok együttműködnek egy új energiaellátási paradigmának a kialakításában, megbízható, elfogulatlan adatokat szükséges kapniuk az energia jövőbeli irányáról” – tette hozzá Tubiana.
Miliband említette, hogy II. Károly király levelet írt, amelyben kiemelte, hogy a tiszta energia átmenete és a polgárok energiaellátásának biztonsága érdekében rendkívül fontosak az ilyen csúcstalálkozók, amelyek lehetővé teszik a tudásmegosztást a nemzetek között, különösen a globális délen és a Commonwealth országaiban. Az Egyesült Királyság kormánya célja, hogy 2030-ra Nagy-Britannia villamosenergia-mixének 95%-a tiszta energiaforrásból származzon, míg jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today műsorában elmondta, hogy ez garantálni fogja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra.
A globális energiaátmenet már megkezdődött, és várhatóan meghatározza ezt az időszakot, de nem zökkenőmentesen alakul. Az Egyesült Királyság és a világ többi része előtt álló kihívások összetettek, de a nemzetközi együttműködés kulcsfontosságú lehet a jövő energiaellátásának biztonságához.

