Gazdaság,  Hírek

Starmer válasza Trump vámjaira: lassítani és gyorsítani egyszerre

Sir Keir Starmer miniszterelnök a lakásában nézte, míg Rachel Reeves pénzügyminiszter az irodájában figyelte a történéseket. Jonathan Reynolds üzleti miniszter, kollégái és egy pizza kíséretében a Donald Trump által bejelentett magas vámokról értesült az Old Admiralty Arch irodájából, ahonnan egykor a brit haditengerészet irányította a kereskedelmet a nyílt tengeren. A brit kormány tagjai most csak álmodozhatnak arról a hatalomról, amely egykor a kereskedelem irányításával járt, mivel az Egyesült Királyság egyre növekvő rémülettel figyeli az Egyesült Államok és Kína közötti feszültséget. „Néha az emberek nem is sejtik, hogy történelmi pillanatot élnek át” – jegyezte meg egy kabinettag, miközben Trump és Xi Jinping, Kína elnöke, egymásnak feszül. A tőzsdék zuhanása mindezt csak fokozza.

Trump 10%-os vámot vetett ki minden országra – köztük az Egyesült Királyságra is – az Egyesült Államokba irányuló importokra, míg Kína saját vámokkal válaszolt, ami tovább fokozta a feszültséget. A brit kormány jelenleg azon dolgozik, hogy miként tudná csökkenteni a helyzetből fakadó károkat, esetleg egy megállapodás révén az Egyesült Államokkal, és kihasználni a felmerülő lehetőségeket. A miniszterelnök egy újabb drámai hétvégét tölt a Chequers vidéki rezidenciáján, miközben telefonon próbálja elérni a közelmúltban elmaradt, fontos amerikai tárgyalókat. Februárban Trump egy lehetséges kereskedelmi megállapodást ígért, amely mentesítheti az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől. Azóta a brit kormány egy körülbelül 20 fős csapatot küldött az amerikai tárgyalásokra, Michael Ellam vezetésével, aki a pénzügyminisztérium és a banki szektor veteránja, valamint a miniszterelnök üzleti tanácsadója, Varun Chandra.

Ezek a tárgyalások érintették többek között az Egyesült Királyság elektromos járművekre vonatkozó szabályainak enyhítését, a technológiai vállalatok adójának lehetséges módosítását, valamint online biztonsági szabályok változtatásait. Azonban a szerdai amerikai bejelentések előkészületekor a megállapodásról folytatott tárgyalások leálltak. Most, a bejelentés után, „az ő court-jukban van a labda” – mondta egy kormányzati forrás, várva, hogy a Kaotikus Trump-vámvilágban a Fehér Ház talál-e időt és energiát egy megállapodás előmozdítására az Egyesült Királysággal.

Bár a kormányzati források abban bíznak, hogy hamarosan értesítést kapnak az amerikai tárgyalóktól, a látható zűrzavar kockázata, hogy bármilyen gazdasági megállapodás esetleg a „ne hívjatok minket, majd mi hívunk” forgatókönyvbe torkollik. Az elkövetkező napokban Darren Jones pénzügyminisztert is kérdezni fogjuk erről, amikor csatlakozik a stúdióhoz. Azonban ha megállapodás születik, nem várható, hogy ez egy részletes kereskedelmi megállapodás lenne. Egy kormányzati forrás szerint „ez inkább alapelveken nyugvó megállapodás lesz, mintsem egy szuper részletes kereskedelmi megállapodás”.

A tárgyalások körüli bizonytalanság és a megállapodás korlátozott lehetőségei miatt a brit kormány nem ül tétlenül, hanem aktívan felkészül mindenféle forgatókönyvre. Egy titkos kabinetbizottság már hónapok óta mérlegeli, hogy az Egyesült Királyság hogyan reagálhat, ha Trump vámjai életbe lépnek. Most, hogy ezek a vámok itt vannak, a válasz az, hogy nem reagálnak, és négy hétig arra kérik a vállalkozásokat, hogy jelezzék, szeretnék-e, ha a kormány később reagálna. Ez nem csupán a kormányzati tétlenkedés jele, mivel a miniszterek körében jelenleg szinte semmilyen hajlandóság nem mutatkozik arra, hogy részt vegyenek az Egyesült Államok, Kína és esetleg az EU közötti vámháborúban.

Egy brit kormányhoz közeli forrás azt mondta: „Egyetlen nagy vagy kis vállalkozás sem mondta, hogy ez a stratégia helytelen.” A miniszterek hozzáállása, hogy a vállalkozásokkal együttműködjenek, részben abból ered, hogy a kormány a közelmúltban megemelte a nemzeti biztosítási járulékokat, ami felháborodást váltott ki. „A reakció valóban nyugodt” – mondta egy forrás, „mert az üzleteket már felkészítettük arra, hogy a vámok bevezetésre kerülnek.” Jelenleg a kormány nem siet, és nincs kedve újabb vámokat bevezetni, és a követelések is csekélyek.

A miniszterek számára a legtöbb képviselőjük körülbelül számos munkahelyet érint a saját választókerületükben, így az elmúlt héten a kabinetben sem merült fel komolyabb kérdés ezzel kapcsolatban. A liberális demokraták, akik visszavágásként az újabb vámok bevezetését követelik, „folyamatos kereskedelmi háborút követelnek, de nem hiszem, hogy ők vezetik az országot”. A konzervatív párt vezetője, Kemi Badenoch, aki szintén nem támogatja az extra vámokat, szintén ott lesz a holnapi műsorban.

Bár a kormány lassú válaszokat ad a vámokkal szemben, közben siettetik a meglévő terveik végrehajtását. A pénzügyminiszter is azon gondolkodik, hogy a kormány létfontosságú költségvetési felülvizsgálatában bejelentett összegekből hozhatnak-e előre valamit a júniusi tervekhez képest. Ha a kormányzati osztályok véglegesíthetik a megállapodásaikat, azokat a lehető leghamarabb nyilvánosságra hozhatják? Tárgyalások folynak arról is, hogy felgyorsítható-e az ipari stratégia, amely a brit befektetések ösztönzésére irányul, és amelyet ugyan júniusra terveztek, de lehet, hogy előrehozható.

A miniszterelnök csapata úgy véli, hogy a világban zajló események sürgető hatással lehetnek a kormányzati intézkedések felgyorsítására. „Futnunk kell, hogy előre haladjunk” – mondta egy forrás. Az utóbbi hónapokban a miniszterelnök és a pénzügyminiszter folyamatosan azt hangoztatták, hogy a kormánynak gyorsabban kell dolgoznia. Azonban felmerül a kérdés: miért nem voltak készen a változásokra, amikor hatalomra kerültek? A brit kormánynak, amely radikális változásokat ígért, nem mindig voltak kézzelfogható tervei. A Trump-adminisztráció által megjelenített radikalizmus komoly kihívás elé állítja az Egyesült Királyságot.

Miközben a brit kormány próbálja tompítani a külföldi zűrzavarok hatását, a helyzet egyre bonyolultabbá válik. A minisztereknek tisztában kell lenniük azzal,

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük