Egyéb,  Hírek

Szakértők vitatják a kihalt farkas visszahozatalának állítását

A Time Magazine legfrissebb számának címlapján egy lenyűgöző, hófehér farkas látható, amelyet a „visszatér a dire wolf” felirat kísér. A dire wolf, vagyis a gyilkosfarkas, egy olyan faj, amely ma már kihalt, de talán a legismertebb a Trónok harca című sorozatban betöltött fiktív szerepe miatt. Ez a faj több mint 10 000 évvel ezelőtt élt, amikor az amerikai kontinensen vadászott és vándorolt. A cikk mögött a Colossal Biosciences nevű cég áll, amely bejelentette, hogy ügyes genetikai mérnöki és ősi DNS technológiát alkalmazva három gyilkosfarkas kölyköt tenyésztett ki, ezzel megpróbálva „visszahozni” ezt a fajt.

Bár a kölykök – Romulus, Remus és Khaleesi – lenyűgöző technológiai áttörésről tanúskodnak, független szakértők szerint valójában nem igazi gyilkosfarkasok. Philip Seddon, az új-zélandi Otago Egyetem zoológusa elmagyarázta, hogy az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”. A Colossal a jövőbeli terveik között megemlítette, hogy hasonló korszerű genetikai technikákat kívánnak alkalmazni más kihalt állatok, például a gyapjas mamut és a tasmán tigris visszahozatala érdekében. Eközben a szakértők fontos biológiai eltérésekre hívták fel a figyelmet a Time címlapján látható farkas és a jégkorszak idején élt gyilkosfarkas között.

Nic Rawlence, paleogenetikus, szintén az Otago Egyetem munkatársa, elmondta, hogy az ősi gyilkosfarkas DNS, amelyet fosszíliákból nyertek ki, túl degradált és sérült ahhoz, hogy biológiailag másolni vagy klónozni lehessen. „Az ősi DNS olyan, mintha friss DNS-t tennél egy 500 fokos sütőbe egy éjszakára” – mondta Dr. Rawlence a BBC Newsnak. „Töredezetté válik, mint darabok és por. Újra lehet építeni, de nem elég jó ahhoz, hogy bármi másra felhasználható legyen.” A kutató hozzátette, hogy a visszahozatali csapat új szintetikus biológiai technológiát alkalmazott, amelynek során az ősi DNS-t kulcsfontosságú kód szegmensek azonosítására használták, amelyeket be tudtak illeszteni egy élő állat biológiai tervrajzába, jelen esetben egy szürke farkasba. „A Colossal tehát egy szürke farkast állított elő, de néhány gyilkosfarkasra jellemző vonással, például nagyobb koponyával és fehér bundával” – mondta Dr. Rawlence. „Ez egy hibrid.”

Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa hangsúlyozta, hogy ez az eredmény valóban a kihalás visszafordítását jelenti, amelyet az állatok ugyanazon jellemzőinek újraalkotásaként írt le. „A szürke farkas a legközelebbi élő rokon a gyilkosfarkashoz – genetikailag nagyon hasonlóak – ezért a gyilkosfarkas vonásaihoz vezető DNS szekvenciákra összpontosítottunk, majd módosítottuk a szürke farkas sejteit… aztán klónoztuk ezeket a sejteket, és így létrehoztuk a gyilkosfarkasainkat.” Dr. Rawlence azonban figyelmeztetett, hogy a gyilkosfarkasok és a szürke farkasok közötti eltérés 2,5 és 6 millió év közötti időszakra tehető. „Teljesen más nemzetségbe tartoznak, mint a szürke farkasok” – mondta. „A Colossal összehasonlította a gyilkosfarkas és a szürke farkas genómját, és körülbelül 19 000 gén közül 20 változást azonosítottak 14 génben, amelyek gyilkosfarkas jellegeket adtak nekik.”

A módosított embriókat házi kutyák anyákba ültették be. A Time cikkében említést nyer, hogy mindhárom farkas tervezett császármetszéssel született, hogy minimalizálják a szövődmények kockázatát. A Colossal, amelynek értéke januárban 10 milliárd dollárra rúgott, a farkasokat egy 2000 hektáros magán létesítményben tartja az Egyesült Államok északi részén, egy titkos helyszínen. A kölykök valóban sokak elképzeléseit tükrözik a gyilkosfarkasokról, és a történet globális figyelmet keltett. De miért fontos ez a tudományos megkülönböztetés? Dr. Rawlence a BBC Newsnak elmondta: „Mert a kihalás örökre szól. Ha nincs kihalás, hogyan tanulhatunk a hibáinkból? Az a üzenet, hogy most elmehetünk és tönkretehetjük a környezetet, és az állatok kihalhatnak, de mi visszahozhatjuk őket?”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g9ejy3gdvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük