Hírek,  Tech

Szovjet űrhajó valószínűleg újra belépett a Föld légkörébe

A Szovjetunió idejéből származó űrhajó egy része valószínűleg újra belépett a Föld légkörébe, miután több mint ötven évig keringett az űrben – közölte az Európai Űrügynökség. A Kosmos 482 néven ismert űrszonda 1972-ben indult el, hogy a Vénuszt kutassa, ám nem tudta elhagyni a Föld gravitációs körét, így végül négy darabra szakadt, amelyek azóta is a bolygónk körül keringenek. Az Európai Unió Űrfigyelő és Nyomkövető Központja (SST) szerint az egyik darab – amelyet a leszállóegységnek vélnek – „nagyon valószínű”, hogy szombaton, 06:16 GMT (07:16 BST) körül visszatért a légkörbe. Jelenleg nem ismert, hogy az objektum a földre zuhant-e, vagy elégett a légkörben, ahogyan az sem, hogy pontosan hol lépett be a légkörbe.

Bár az űrkutatók még sok részletet nem ismernek a re-entry folyamatáról, a Föld felszínének körülbelül 70%-át víz borítja, így valószínűtlen, hogy jelentős károkat okozott volna. Stijn Lemmens, az Európai Űrügynökség vezető elemzője elmondta, hogy „sokkal valószínűbb, hogy lottót nyerünk, mint hogy az űrszemét egy darabja ránk essen”. Kosmos 482 leszálló kapszuláját a Vénusz extrém hőmérsékletének és nyomásának túlélésére tervezték, ami azt jelenti, hogy robusztus hőpajzzsal és tartós szerkezettel rendelkezett. Ezért a szakértők azt gondolják, hogy esetleg túlélhette a Föld légkörén keresztüli ellenőrizetlen süllyedést. Azonban Kosmos 482 ejtőernyő rendszere, amelyet eredetileg a Vénuszra való süllyedés lassítására terveztek, valószínűleg több mint 50 évnyi űrbeli tartózkodás után már nem működik megfelelően.

Lemmens elmagyarázta, hogy „az ember által készített objektumok Föld légkörébe való visszatérése viszonylag gyakori esemény”. A nagyobb űrhajók esetében ez hetente, míg a kisebbeknél naponta történik meg. Az objektumok jellemzően elégnek a légkörben, mielőtt elérnék a földet. Például Kína Long March 5B rakétája 2022-ben az Indiai-óceán felett lépett vissza, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban főként a Csendes-óceán felett égett el.

Jelenleg a Kosmos 482 szondát szorosan figyelik a nemzetközi űrügynökségek. Lemmens hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űrhajókat „úgy kell megtervezni, hogy biztonságosan eltávolíthassák magukat az orbitális pályáról, lehetőleg kontrollált visszatérésekkel”. Ez lehetővé tenné a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve az esélyét annak, hogy a törmelék lakott területekre essen, így védve az embereket és az ingatlanokat, miközben „kezeljük az űrszemét környezeti hatását”.

A Kosmos 482 ügye rávilágít arra a fontos problémára, hogy a világ űrkutatása és az űrszemét menedzsmentje egyre nagyobb figyelmet igényel. Az elmúlt évtizedekben a világűrben egyre több emberi tevékenység zajlik, amelynek következményeként megjelentek a különböző űrszemét formák. A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a jövőbeli küldetések során fontos, hogy a tervezők figyelembe vegyék az űrszemét problémáját, és találjanak módot a biztonságos visszatérésre és a törmelék minimalizálására. Az ilyen incidensek, mint a Kosmos 482, arra ösztönzik a szakembereket, hogy új megoldásokat keressenek, amelyek segíthetnek megvédeni a Földet az űrből érkező potenciális veszélyektől.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy9vz28nyedo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük