
Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val folytatott kereskedelem újjáépítéséért, állítja a bank vezetője
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben nyilatkozott a brit és az Európai Unió közötti kereskedelmi kapcsolatok újjáépítésének szükségességéről, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás fényében. Bailey a BBC-nek adott interjújában kifejtette, hogy bár mint közszolgának nem foglal állást a Brexit kérdésében, a brit-európai kereskedelem visszaállítása jótékony hatással lenne az Egyesült Királyság gazdaságára. Az Egyesült Királyság kormánya jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy újraértelmezzék kereskedelmi és biztonsági kapcsolataikat, mielőtt egy fontos csúcsértekezletre kerülne sor a hónap végén.
Az amerikai megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság állat-egészségügyi egyezményt kössön az EU-val, amely magában foglalja a szabványok egybehangolását. Ez a lépés célja, hogy csökkentse a Brexit utáni bürokratikus terheket a mezőgazdasági és halászati termékek exportja terén. A legújabb megállapodás értelmében az Egyesült Államok hajlandó csökkenteni a brit autókra kivetett importvámokat, és bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen enged be az országba. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre továbbra is 10%-os vámot fognak alkalmazni, ami a brit exportőrök számára komoly kihívásokat jelenthet.
Bailey a közelmúltban hangsúlyozta, hogy a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között kedvező hatással lenne a gazdaságra és az inflációra. Kijelentette, hogy egy nyitottabb gazdaság, amely szorosabb kereskedelmi kapcsolatokat ápol az EU-val, jótékonyan hatna, mivel az utóbbi években a kereskedelem volumene csökkent. Az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere, így a kereskedelmi kapcsolatok javítása érdekében mindent meg kell tenni, hogy a Brexit következményei ne rontsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Bailey reményét fejezte ki, hogy a jelenlegi helyzet lehetőséget ad arra, hogy újraépítsék ezt a fontos kapcsolatot.
A Bank of England vezetője emellett megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság globális kereskedelmi megállapodásai példát mutatnak más országok számára is. Kijelentette, hogy a kereskedelmi megállapodások létfontosságúak, és bár időnként kilátástalan helyzetnek tűnnek, a kereskedelmi megállapodások révén lehetőség nyílik a globális kereskedelmi rendszer újjáépítésére. A legújabb amerikai megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, de bizonyos szektorok számára mégis jelentős hatással bír.
A Bank of England a közelmúltban a második alkalommal is csökkentette a kamatlábakat az év során, ami a csökkenő inflációval magyarázható. Az Egyesült Királyságban az infláció ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England által meghatározott kamatlábak közvetlen hatással vannak a jelzáloghitelek, kölcsönök és megtakarítások kamatszámaira, ami több millió brit állampolgárt érint.
A közelgő csúcsértekezlet előtt a brit kormány célja, hogy megerősítse pozícióját az EU-val folytatott tárgyalások során, miközben figyelembe veszi a legújabb amerikai megállapodás által teremtett lehetőségeket is. Az Egyesült Királyság számára kiemelten fontos, hogy a kereskedelmi kapcsolatok újjáépítése érdekében minden erőfeszítést megtegyen, hogy a Brexit utáni időszakban a gazdasági stabilitást megőrizzék, és a kereskedelmi kapcsolatok fejlődése érdekében lépéseket tegyenek. A következő hónapokban a brit kormány és a Bank of England együttműködése kulcsszerepet játszhat abban, hogy a brit gazdaság sikeresen alkalmazkodjon a megváltozott kereskedelmi környezethez.

