
Apple növeli India gyári reményeit, de egy amerikai-kínai megállapodás mindent felboríthat
India hosszú ideje törekszik arra, hogy a világ gyárává váljon, azonban a közelmúltban Washington és Peking bejelentette a kereskedelmi „újraindítást”, amely megnehezítheti Delhi ambícióit, hogy Kínát leváltsa mint a globális gyártási központot. A múlt héten Donald Trump vámjai Kínára vonatkozóan drámai csökkenést mutattak, hiszen a vámtarifák 145%-ról 30%-ra csökkentek, míg Indiára vonatkozóan ez a szám 27%-on maradt. A két ország képviselői Svájcban dolgoztak ki egy megállapodást, amely újraírhatja a kereskedelmi viszonyokat. Ajay Srivastava, a Global Trade Research Institute (GTRI) delhi székhelyű agytröszt munkatársa arra figyelmeztetett, hogy a Kínából Indiába irányuló gyártási befektetések esetleg megakadhatnak, vagy akár vissza is térhetnek Kínába. „Bár India alacsony költségű összeszerelő üzemei talán életben maradnak, a hozzáadott érték növekedése veszélyben van” – fogalmazott.
Az indiai fővárosban a hangulat 180 fokos fordulatot vett azután, hogy az Apple bejelentette, hogy a legtöbb iPhone gyártását Kínából Indiába helyezi át. Az optimizmus azonban gyorsan elhalványulhat, hiszen Trump elnök már korábban arra kérte az Apple vezérigazgatóját, Tim Cookot, hogy ne építsen Indiában, mivel az ország az egyik legmagasabb vámokkal rendelkező nemzet a világon. Shilan Shah, a Capital Economics közgazdásza egy befektetői jelentésében kiemelte, hogy India jól pozicionált ahhoz, hogy alternatívát nyújtson Kínával szemben, mint a globális ellátási lánc egyik kulcsszereplője. Egy friss felmérés szerint az indiai exportőrök új megrendelései 14 éves csúcsra emelkedtek, ami azt jelzi, hogy az indiai gyártók már most készülnek arra, hogy kihasználják a kínai termelők által hátrahagyott űrt.
A Nomura japán brókercég is arra figyelmeztetett, hogy India a „kereskedelmi eltérés és az ellátási lánc áthelyezése” révén nyerhet, különösen az alacsony és közepes technológiájú gyártás területén. A közelmúltban egyre több elemző hangoztatta, hogy a Washington és Peking közötti kereskedelmi „újraindítás” ellenére a Kínától való stratégiai leválás hosszú távon India számára is előnyös lehet. Narendra Modi kormánya egyre nyitottabb a külföldi befektetések iránt, ami kedvező légkört teremt. India és az Egyesült Államok jelenleg kereskedelmi megállapodásról tárgyal, amely segíthet az indiai gazdaság számára a „Kína-exodusból” származó előnyök kihasználásában.
India nemrégiben kereskedelmi megállapodást írt alá az Egyesült Királysággal, amely jelentősen csökkentette a védett szektorokban, például a whiskey és az autók esetében a vámokat. Ez egy ízelítőt ad arról, hogy Delhi milyen engedményeket tehet Trumpnak a folyamatban lévő India-Egyesült Államok kereskedelmi tárgyalások során. Azonban a kedvező jelek ellenére az optimizmusnak van néhány korlátja. A Nomura közgazdászai figyelmeztettek, hogy a kínai versenytársakat nem szabad figyelmen kívül hagyni, mivel olyan országok, mint Vietnam továbbra is a radarjukon vannak.
Ahhoz, hogy India ki tudja használni a jelenlegi lehetőségeket, komoly üzleti környezet reformokra van szüksége. A nehéz üzleti környezet évtizedek óta frusztrálja a külföldi befektetőket, és megakasztja India gyártási fejlődését, amelynek részesedése a bruttó hazai termékből (GDP) körülbelül 15%-on stagnál. A Modi-kormány által bevezetett intézkedések, például a Termeléshez Kötött Juttatási Rendszer (PLI), eddig csak korlátozott sikereket hoztak. Az indiai kormány agytrösztje, a Niti Aayog elismerte, hogy India „korlátozott sikereket” ért el a Kínából áthelyezett befektetések vonzásában. Ugyanakkor India továbbra is nagymértékben függ Kínától az elektronikai termékekhez, például az iPhone-okhoz szükséges nyersanyagok és alkatrészek terén, ami korlátozza Delhi képességét az ellátási láncok átalakításának teljes kihasználására.
Az alacsony költségű összeszerelés nem elegendő ahhoz, hogy India valódi gazdasági előnyökre tegyen szert, amíg az Apple és beszállítói nem kezdenek el helyben alkatrészeket gyártani. Az ilyen összeszerelő üzemek által teremtett munkahelyek sem biztosítanak magas szintű minőséget, hiszen a mai okostelefon-gyártók többsége importálja az alkatrészeket, és inkább az alacsonyabb vámokért lobbizik, mint hogy helyi beszállítókat építsenek ki. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a kínai exportőrök próbálhatják Indiát felhasználni arra, hogy termékeiket Kínán keresztül az Egyesült Államokba irányítsák. A kormány gazdasági tanácsadója tavaly azt mondta, hogy Indiának több kínai vállalatot kellene vonzania, hogy exportorientált gyárakat hozzanak létre, ami elismerése a hazai ipar fejlődésének kudarcának.
Összességében India még mindig messze van attól, hogy megvalósítsa gyárként betöltendő szerepét. A szakértők sürgetik a politikai döntéshozókat, hogy csökkentsék a termelési költségeket, javítsák a logisztikát és építsenek ki szabályozási bizonyosságot. „Ez a kereskedelmi újraindítás csupán kármentés, nem pedig hosszú távú megoldás. Indiának hosszú távon kell gondolkodnia, különben háttérbe szorulhat” – hangsúlyozta Srivastava.

