
Attenborough 99 évesen osztja meg életének legfontosabb üzenetét
Sir David Attenborough, a neves brit tudós és természetfilm-készítő, nemsokára betölti 99. életévét, és ennek alkalmából bemutatja pályafutása egyik legfontosabb filmjét, amely a „Ocean” címet viseli. Attenborough úgy véli, hogy ez a mozifilm döntő szerepet játszhat a biodiverzitás megóvásában és a bolygónk klímaváltozással szembeni védelmében. Mint mondja, „majdnem 100 év a Földön” után már tudja, hogy a legfontosabb hely a Földön nem a szárazföldön, hanem a tengerben található. A film hangsúlyozza, hogy az óceán a bolygó támogatórendszere és az emberiség legnagyobb szövetségese a klímakatasztrófával szemben.
A film premierje a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol a vörös szőnyeg helyett kék szőnyeg várta a vendégeket. A rendezvényen részt vett többek között Károly herceg, aki Attenborough-nak azt mondta, hogy „nem hiszi el”, hogy csütörtökön 99. születésnapját ünnepli. A fotózkodás után a közönség a moziterembe vonult, ahol számos híresség is jelen volt, többek között Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. Károly herceg mellett Vilmos herceg is megjelent a film egy korai vetítésén, ahol több száz iskolás gyermek is részt vett.
Toby Nowlan, a „Ocean” producere elmondta, hogy ez a film nem egy tipikus Attenborough-produkció. „Ez nem arról szól, hogy új természetrajzi viselkedéseket lássunk. Ez a legnagyobb üzenet, amit valaha elmondott” – fogalmazott. A film dokumentálja, hogy az óceánok állapota és az azok működéséről szerzett tudás hogyan változott meg Sir David életének során. Emlékezik az első búvárkodására a Nagy-korallzátonyon, amely 1957-ben történt: „Annyira lenyűgözött az előttem lévő látvány, hogy egy pillanatra elfelejtettem lélegezni.” Azóta azonban drámai mértékben csökkent az élet az óceánokban. „Majdnem kifutottunk az időből” – figyelmeztet.
A „Ocean” című film tartalmazza a legszembetűnőbb felvételeket arról, hogy a fenékhálózás, mint a világ számos pontján elterjedt halászati módszer, milyen pusztítást végez a tengerfenéken. Sir David szerint ez egy élénk példa arra, hogy az ipari halászat hogyan üríti ki az óceánok életét. Az új felvételek bemutatják, hogyan súrolja a trawler-ek által vontatott lánc a tengerfeneket, kényszerítve a zavarodott élőlényeket a mögöttük lévő hálóba. Gyakran csak egyetlen halfajt keresnek, és a fogásaik több mint háromnegyede eldobásra kerül. „Nehezen elképzelhető ennél pazarlóbb módszer a halászásra” – teszi hozzá Sir David. Ráadásul ez a folyamat hatalmas mennyiségű szén-dioxidot is kibocsát, ami hozzájárul a bolygónk felmelegedéséhez, mégis a fenékhálózás nemcsak törvényes, hanem sok kormány aktívan bátorítja is azt.
Sir David elmondta, hogy az óceán állapota szinte elvette tőle a reményt a jövőre nézve. Azonban az, ami távol tartotta a kétségbeeséstől, az a „legcsodálatosabb felfedezés” – hogy az óceán gyorsabban képes regenerálódni, mint ahogy valaha is gondolták. A bálnák története óriási optimizmust jelent számára. A 20. században a bálnavadász ipar becslések szerint 2,9 millió bálnát ölt meg, és ez volt a történelem legnagyobb állatirtása, ha a teljes biomasszát nézzük. Szinte minden bálnafaj a kihalás szélére került. Emlékszik, hogy a kék bálnákból mindössze 1 százalék maradt: „Akkor azt hittem, hogy ennyi volt. Nincs visszaút, elvesztettük a nagy bálnákat.” De 1986-ban a törvényhozók a közvélemény nyomására betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot világszerte, és azóta a bálnapopuláció gyorsan helyreállt.
Keith Scholey, a film egyik rendezője, aki 44 éve dolgozik együtt Sir David-dal, elmondta, hogy Attenborough rendkívül energikus, még közel 99. születésnapja alkalmával is. „Minden alkalommal, amikor David-dal dolgozol, valami újat tanulsz” – mondta. A „Ocean” film kulcsüzenete, hogy még nem minden veszve. Az országok ígéretet tettek arra, hogy megvédik a világ óceánjainak harmadát. Sir David reméli, hogy új filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy tettekre szólítják fel ezt az ígéretet egy következő hónapban megrendezésre kerülő ENSZ-konferencián. Szerinte ez átalakító hatású lehet. „Az óceán vissza tud térni az életbe” – mondja. „Ha magára hagyják, nemcsak helyreállhat, hanem virágzásnak indulhat, amit senki sem látott még.” A tudósok szerint egy egészséges óceáni ökoszisztéma képes több szén-dioxidot megkötni, segítve ezzel a bolygó védelmét a klímaváltozástól. „Előttünk áll egy lehetőség, hogy megvédjük éghajlatunkat, élelmünket, otthonunkat” – zárja szavait Sir David. Ahogy heteken belül ünnepli 99. születésnapját, továbbra is küzd a természet világának védelméért, amelyet egész életén át bemutatott számunkra. A „Ocean” film csütörtöktől látható a mozikban országszerte.

