
Egy hatalmas vulkánkitörés veszélyeztetheti a varázslatos görög szigetet
Santorini, a gyönyörű görög sziget, nemcsak a festői fehér falairól és kék kupoláiról ismert, hanem a turizmus szempontjából is óriási jelentőséggel bír. Az idilli környezet, a gyros éttermek, a gyönyörű szőlőültetvények és a tengerparti AirBnB szállások évente több millió látogatót vonzanak, ezzel egy hatalmas, értékes iparágat táplálva. Azonban a sziget mélyén egy feszültség és veszély rejtőzik, amelyről a tudósok most kezdik felfedni a részleteket. Santorini egy hatalmas, ősi vulkánkitörés eredménye, amely hatalmas krátert és félhold alakú peremet hagyott hátra. A legutóbbi földrengések, amelyek februárban megrázták a szigetet, figyelmeztetést küldtek a helyieknek, hiszen a 11,000 fős lakosság közel fele kénytelen volt elhagyni otthonát a biztonság kedvéért.
A brit Royal Research Ship, a Discovery fedélzetén töltöttünk el egy napot, hogy betekintést nyerjünk a tudományos kutatásokba, amelyeket a vulkánok veszélyességének megértése érdekében végeznek. Prof. Isobel Yeo, a Brit Nemzeti Óceánográfiai Központ szakértője vezeti a missziót, amelynek célja a vulkáni aktivitás felmérése. „Körülbelül a világ vulkánjainak kétharmada víz alatt található, és ezek szinte soha nincsenek megfigyelve,” mondja Isobel, miközben figyeljük, ahogyan két mérnök egy autó méretű robotot emel le a hajó oldaláról. A kutatás célja, hogy megértsük, milyen típusú szeizmikus aktivitás jelezheti előre a vulkánkitörést. Santorini utolsó kitörése 1950-ben történt, de 2012-ben már volt egy „nyugtalansági időszak”, amikor a magma a vulkán kamráiba áramlott, és a sziget „megszívta magát”.
A tudósok azt is vizsgálják, hogy a víz és a magma keveredése hogyan befolyásolja a vulkán robbanékonyságát. „Képzeljék el, hogy a kis kitörések és a vulkán biztonságosnak tűnik, ezért hamis biztonságérzetet kelt,” figyelmeztet Isobel. A 2022-es Hunga Tonga kitörés, amely a legnagyobb víz alatti robbanást okozta, példája annak, hogy a vulkáni aktivitás milyen drámai következményekkel járhat. A kutatás során a hajó a Santorini kalderáját és a Kolombo vulkánt is feltérképezi, ami körülbelül 7 km-re található a sziget északkeleti részén. Bár jelenleg nem várható közeli kitörés, a tudósok tisztában vannak azzal, hogy idő kérdése, mikor következik be a következő esemény.
A kutatók célja, hogy olyan adatbázisokat és geohazards térképeket készítsenek, amelyek segíthetnek a görög polgári védelemnek a vulkáni kockázatok kezelésében. Prof. Paraskevi Nomikou, aki magának Santorininek a szülötte, elmondja, hogy a kutatás rendkívül fontos, mert tájékoztatja a helyieket a vulkán aktivitásáról, és megmutatja, mely területek lesznek zárva egy esetleges kitörés idején. „Ez a kutatás segít megérteni, hogy a Santorini tengerfenék mely részei a legveszélyesebbek,” teszi hozzá.
A kutatások rendkívül drágák, ezért Isobel és csapata éjjel-nappal dolgozik, 12 órás műszakokban. John Jamieson, a kanadai Memorial University professzora megmutatja nekünk a hydrotermális ventilekből nyert vulkáni köveket, amelyek a magma és a víz kölcsönhatásának nyomait őrzik. „Ne fogd meg azt a követ,” figyelmeztet, „tele van arzénnal.” A kutatás során a tudósok 3D térképet készítenek, hogy megértsék, miként kapcsolódik a hydrotermális rendszer a vulkán magma kamrájához, ahol a kitörés keletkezik.
A közelmúlt földrengésválsága rámutatott, hogy Santorini lakói mennyire ki vannak téve a szeizmikus veszélyeknek és mennyire függenek a turizmustól. A szigeten élő fotós, Eva Rendl, aki a földrengések alatt elhagyta Santorinét, most lassabb üzletmenetről számol be. „A foglalások lemondása miatt késlekednek az üzletek,” mondja. A turisták, köztük a brit-kanadai Janet, aki a földrengések után érkezett, arra figyelmeztetnek, hogy a tudományos információk segíthetnének megnyugtatni az utazókat. A sziget, annak ellenére, hogy veszélyekkel teli, továbbra is álom célpont marad, és az emberek, mint Tom és Kristina, akik nemrég házasodtak össze, még mindig vonzónak találják a vulkáni tájat. Az élet folytatódik Santorinén, ahogy a tudósok fáradhatatlanul dolgoznak a jövő biztonságáért.

