Gazdaság,  Hírek

Ki nyert és ki vesztett a brit-európai megállapodásból?

A legutóbbi londoni csúcstalálkozón megállapodás született arról, hogy a Brexit után „újraindítják” az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kapcsolatokat. Az egyezmény számos, a közvéleményt érintő kérdést érint, beleértve a védelmet, a halászatot, az élelmiszerkereskedelmet, valamint a fiatalok szabad mozgását az Egyesült Királyság és az EU között. A BBC Verify áttekintette a megállapodás részleteit, és kiemelte a potenciális nyerteseket és veszteseket.

A brit élelmiszer-exportőrök az EU-ba nyertesként kerülnek ki az új megállapodásból, mivel a jövőben kevesebb ellenőrzésre számíthatnak. A Brexit óta az Egyesült Királyságból az EU-ba irányuló áruk, különösen az élelmiszerek, új ellenőrzésekkel és plusz papírmunkával találkoztak. Számos termék, így a nyers hamburgerek és kolbászok importját is megtiltották, mivel nem feleltek meg az EU szigorú importelőírásainak. Ennek következtében a brit élelmiszer-exportok az EU-ba jelentősen csökkentek, 2024-re 34%-kal kevesebb árut exportáltak, mint 2019-ben. A megállapodás értelmében a felek közösen dolgoznak ki egy élelmiszerbiztonsági megállapodást, amely eltávolíthatja a jelenlegi akadályok egy részét. Ha a megállapodás életbe lép, az csökkentheti a papírmunkát, könnyítheti az ellenőrzéseket, és akár a nyers húsok importtilalmát is feloldhatja. Az EU-ba irányuló élelmiszer- és italexport 2023-ban 14 milliárd fontot ért el, ami az ágazat összes külföldi értékesítésének 57%-át tette ki. Azonban a megállapodás feltételeket is tartalmaz, miszerint az Egyesült Királyságnak követnie kell a jövőbeli EU-s élelmiszer-szabványokat, és el kell fogadnia, hogy az Európai Bíróság dönt a vitás kérdésekben. A pénzügyi hozzájárulás mértéke és időpontja még nem ismert.

A halászat területén az EU nyertesnek számít, hiszen a halászhajók további tizenkét évig hozzáférhetnek a brit vizekhez. A brit halászat, bár a gazdaság nagyon kis részét képviseli – a GDP 0,04%-át adta 2024-ben – politikailag érzékeny kérdés. A megállapodás rögzíti, hogy a politikai megállapodások alapján a halászok 2038. június 30-ig kölcsönösen hozzáférhetnek a vizekhez. Az EU halászhajói a brit vizekhez való hozzáférésért cserébe 25%-át átadják a halászati kvótájuknak a brit flottáknak. Az Egyesült Királyság halászati csoportjai azonban kritikusan viszonyulnak a meglévő megállapodáshoz, és többen az éves tárgyalások rendszerét részesítenék előnyben. A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer kijelentette, hogy az EU hajói nem halászhatnak többet a brit vizekben, és hogy a brit halászok számára könnyebbé válik termékeik exportja.

A fiatalok számára kedvező változások is várhatóak, hiszen a megállapodás értelmében a brit és az EU-s fiatalok könnyebben dolgozhatnak és tanulhatnak majd egymás területén. A részletek még nem véglegesek, de a fiatalok, akik 18 és 30 év közöttiek, valószínűleg a legnagyobb nyertesei lesznek a programnak. Az előző időszakban több fiatal érkezett az EU-ból az Egyesült Királyságba, mint fordítva, így a jövőbeli hatások kérdésesek lehetnek, különösen, mivel a brit miniszterelnök ígéretet tett az emigrációs számok jelentős csökkentésére.

A brit turisták is nyertesek lehetnek, mivel lehetőségük nyílik arra, hogy eGates-t használjanak az EU repülőterein, így elkerülhetik a hosszú sorokat. Jelenleg azonban még nem világos, hogy pontosan mikortól és mely repülőtereken vehetik igénybe ezt a lehetőséget. A brit kormány állítása szerint a nyaralók számára véget vet a rémálomnak, amelyet a határellenőrzés okozott. Ugyanakkor a megállapodás szövege nem egyértelmű, és csak a „megfelelő helyzetekben” való eGate használatának potenciális lehetőségére utal.

A brit védelmi ipar szintén előnyhöz juthat az EU új újrafegyverzési alapjából származó szerződések révén. Az EU 150 milliárd eurós alapot hozott létre, amely lehetővé teszi a nem EU-s országok, így a brit védelmi cégek részvételét is. A brit védelmi ipar jelentős, és közvetlenül körülbelül 164 ezer embert foglalkoztat. Az alap részleteit még kidolgozzák, és nem tudni, mikor és hogyan vehet részt benne az Egyesült Királyság.

A megállapodás tehát számos területen hozhat változásokat, és a jövőbeni hatások még sok kérdőjelet hagynak maguk után. Az Egyesült Királyság és az EU közötti kapcsolatok új szakaszába lépnek, amely több érintett számára is új lehetőségeket teremt, ugyanakkor mások számára kihívások elé állítja őket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz63d82z785o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük