Gazdaság,  IT/Tech

Örményország szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már fiatalon kezdődik, és ennek megismerésére egy tipikus háromemeletes állami iskola ad otthont Jereván külvárosában. Itt találkozhatunk Slavikkal, aki mindössze kilenc éves, de már bemutatja saját találmányát, egy dobozt három LED lámpával. „Már megtanulta, hogyan kell irányítani a berendezést, és a programozási nyelvet is. A kód, amit látsz, az ő munkája,” mondja Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki az órát vezeti. Mellette áll Eric és Narek, a tizennégy éves fiúk, akik egy okos üvegház modellt mutatnak be. Ez a modell a hőmérsékletet figyeli, és egy mobilalkalmazás segítségével automatikusan vezérli a ventilátorokat. A gyerekek lelkesedése határtalan: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket mutatnak be. A tizenegy éves Arakel például egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen egy kihúzható ruhaszárító található. „Megkönnyítettem anyukám munkáját, a készülék egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor,” mondja. „Amikor esik az eső, a vonal a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.”

Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákon vesznek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és még sok mást tanulnak. A program 2014-ben indult Armath néven, amely angolul „gyökér”-t jelent. Napjainkban 650 Armath labor működik az iskolákban Örményország-szerte. A kezdeményezést az UATE (Union of Advanced Technology Enterprises) nevű üzleti szervezet indította el, amely több mint 200 high-tech örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk az, hogy Örményországot egy olyan technológiai központtá alakítsák, amely a legmagasabb értékeket biztosít Örményországnak és a világnak egyaránt.

Karapetyan elmondása szerint az UATE által irányított program a legsuccessful public-private partnership az országban. „A magánszektorból vonunk be tőkét, elmegyünk az iskolákba, létrehozzuk az Armath laborokat, és adományozzuk az eszközöket,” mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a tanárok bérének kifizetésére.” Jelenleg több mint 600 oktató és 17 000 aktív diák vesz részt a programban. „Célunk, hogy évente 5000 tehetséges gyerek válassza a mérnöki pályát,” fűzi hozzá Karapetyan.

Örményország egy 2,7 milliós, tengerrel nem rendelkező ország, amely a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban. A szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal való határait évtizedek óta zárva tartják a megoldatlan területi viták miatt. Az ország azonban a szovjet időszakban a matematika és számítástechnika központjaként volt ismert. 1956-ban megalapították a Jereváni Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország ezt az örökséget kihasználva arra törekszik, hogy a Kaukázus tech központjává váljon. Eddig már van néhány sikeres példa: a Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fénykép- és videószerkesztő alkalmazás, amelyet 2011-ben indítottak az országban, mára 1,5 milliárd dollárra értékelik.

A világjárvány következményeként Örményország tech ökoszisztémája 2022-ben váratlan fellendülésen ment keresztül, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ezernyi orosz IT szakember hagyta el hazáját, és sokan közülük Örményországban telepedtek le. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy az amerikai chipgyártó óriás, a Nvidia az orosz irodáját Örményországba költöztette. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondta, hogy az ország a legbarátságosabb volt az oroszok számára, hogy segítse őket a költözésben és az alkalmazkodásban. Becslése szerint az orosz IT közösség Örményországban most 5000-8000 főből áll. Ez a bevándorlás kulcsfontosságú készséghiányokat pótolt az örmény tech szektorban, különösen az adatok feldolgozása, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák terén.

Bár Vasily szerint Örményország drága lehet, és az országnak csökkentenie kellene az IT cégekre nehezedő adóterheket, a jövőt illetően az optimizmus még mindig magas. Samvel Khachikyan azt várja, hogy a szektor fejlődése folytatódik. Kiemeli a Service Titan-t, amely a New York-i tőzsdén indult tavaly decemberben, és mára 10 milliárd dollárra nőtt a piaci értéke. Az örmények tehát nemcsak a múltjukra támaszkodhatnak, hanem a jövőjük építésére is, a technológia területén elért sikereikkel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük