Egyéb,  Hírek

Történelmi csúcsot döntött a illegális szennyvízszivárgások száma Windermere-ben tavaly

Tavaly rekordmagasságú, illegális szennyvíz-ömlés történt Anglia legnagyobb tavára, a Windermere-re. Az adatok elemzése, amelyhez a BBC kizárólagos hozzáférést kapott, a United Utilities működési adatait használta fel annak megállapítására, hogy a cég mikor engedett ki szennyvizet a tóba, amikor azt törvény szerint kezelnie kellett volna. A Windrush Against Sewage Pollution (WASP) és a Save Windermere kampánycsoport tagjai 2024-re 140 illegális ömlési napot azonosítottak, ami a három előző évben regisztrált számoknál is magasabb. A United Utilities a BBC News-nak azt nyilatkozta, hogy a kampánycsoport megállapításai „pontatlanok”, és néhány adatuk „hibás”. A cég nem volt hajlandó írásban megadni konkrét példákat a hibákra vagy kihagyásokra, annak ellenére, hogy többször is kérték tőlük.

A Windermere a Lake District Nemzeti Park része, amely az UNESCO Világörökség részeként van nyilvántartva. A tóban több mint 14,000 ember él, és a gyönyörű tája évente körülbelül hétmillió látogatót vonz. Azonban ez a tiszta kép komoly fenyegetés alatt áll. A Windermere-be rendszeresen kibocsátott szennyvizet a tápanyagok szintjének növekedésével hozták összefüggésbe, ami a tó egyes részeinek zöld színűvé válásához, az úgynevezett „algás virágzáshoz” vezetett. A BBC többször is tudósított a Windermere-be irányuló ömlésekről. Tavaly októberben kiderült, hogy egyetlen szivattyúállomás 2020 és 2023 között illegálisan több mint 140 millió liter nyers szennyvizet öntött ki. 2023-ban a BBC Panorama arról számolt be, hogy a United Utilities hamis adatokat közölt a szennyezési incidensekről. Márciusban Steve Reed környezetvédelmi miniszter a tóba kerülő szennyeződés mennyiségét „szégyennek” minősítette, és megígérte, hogy megtisztítják.

A múlt héten a Környezetvédelmi Ügynökség bejelentette, hogy a United Utilities 2024-ben 77,817 alkalommal öntött ki szennyvizet, ami a legmagasabb szám az összes angliai vízszolgáltató között. A kibocsátások többsége jogszerű volt, mivel minden vízszolgáltató törvény szerint engedheti ki a nyers szennyvizet, hogy elkerülje a hálózat túlterhelését, ami esős időszakokban gyakran megtörténik. Azonban a szivattyúállomások és a kezelőüzemek többsége környezeti engedély alapján működik, amely meghatározza, hogy mennyi szennyvizet és csapadékvizet kell kezelniük az ömlések megkezdése előtt.

A kampánycsoport tagjai összevetették a United Utilities adatain belül a szennyvíz kibocsátásának időpontját azzal, hogy mennyi szennyvizet kezeltek abban az időben. Az elemzés, amelyet a BBC is megvizsgált, azt találta, hogy minden egyes, a tó körüli hat szennyvízkezelő létesítménynél előfordult illegális ömlés, összesen 140 napot téve ki 2024-re, ami a három előző évben tapasztaltakhoz képest is növekedést jelentett. A leghosszabb illegális ömlést a Hawkshead szivattyúállomásnál azonosították, amely tíz napig tartott, és a Cunsey Beck-en keresztül jutott el a Windermere-hez. Prof. Peter Hammond, a kampánycsoport matematikai szakértője és nyugalmazott akadémikusa elmondta, hogy ez arra utal, hogy a létesítmények nincsenek megfelelően karbantartva, vagy nincsenek megfelelően felügyelve.

A legfrissebb elemzés hat helyszín négy évre vonatkozó adatait foglalja magában, amelyek szennyvizet bocsátanak ki a Windermere vízgyűjtő területére. Az időbeli összehasonlítások nehezen megvalósíthatók, mivel a United Utilities csak 2021-től kezdve tette közzé teljes adathalmazait. Az Ofwat és a Környezetvédelmi Ügynökség 2021 óta vizsgálja, hogy a vízszolgáltatók elegendő szennyvizet kezelnek-e, mielőtt kibocsátani kezdenék azt. Az EA ezt „nagy bűnügyi nyomozásnak” nevezi, míg az Ofwat a legnagyobb és legbonyolultabb vizsgálatának tartja, amelyet valaha végeztek. A Yorkshire Water a múlt héten 40 millió font értékű „kényszerítő intézkedést” fogadott el, miután az Ofwat „súlyos hiányosságokat” tárt fel a kezelőüzemének és hálózatának működésében.

A United Utilities, amely több mint hétmillió ember számára nyújt szolgáltatásokat Északnyugat-Angliában, több mint 9 milliárd font adóssággal rendelkezik. Louise Beardmore, a cég vezérigazgatója februárban megerősítette a parlament előtt, hogy tavaly 1,4 millió fontot keresett, köztük 420,000 fontnyi bónusszal. A cég közleménye szerint a kampánycsoport által használt módszertan eltér az általuk alkalmazott környezetvédelmi engedélyek ellenőrzésére vonatkozó módszertantól. Hozzátették, hogy az adatok között hibás információk szerepelnek, és a különböző áramlásmérők telepítésére vonatkozó feltételezések sem voltak helyesek. A BBC News öt példát mutatott be a kampánycsoport által azonosított illegális kibocsátásokra, de a United Utilities többször is megtagadta, hogy írásban vagy kamerák előtt reagáljon rájuk.

A szennyvíz kibocsátásának problémája a privatizáció kudarcát mutatja, állítja Matt Staniek a Save Windermere csoporttól. Azt mondja, hogy a fogyasztók olyan szolgáltatásért fizetnek, amely soha nem volt teljes mértékben biztosítva, és az illegális kibocsátások ezt mindenkinek nyilvánvalóvá teszik. Az elkövetkező öt évben a United Utilities területén a díjak 32%-kal emelkednek az inflációs rátán felül, ami átlagosan 86 font emelkedést jelent az áprilisban kezdődő évre. Louise Beardmore elmondta, hogy az emelkedések az elmúlt 100 év legnagyobb víz- és szennyvízinfrastruktúrába történő befektetését fogják finanszírozni, és a Windermere esetében kilenc szennyvízkezelő üzem fejlesztése várható, köztük kettő, amely szerepelt a kampánycsoport elemzésében, valamint a tóba ömlő túlfolyások számának csökkentése.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg19q7pjdeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük