Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámemelést javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump amerikai elnök legutóbbi nyilatkozataiban a Kínából érkező áruk vámjainak csökkentését javasolta, ami újabb jelzés arra vonatkozóan, hogy érdeklődik a kereskedelmi háború lecsillapítása iránt a világ két legnagyobb gazdasága között. Pénteken a közösségi médiában megosztott posztjában Trump azt írta: „80%-os vám Kínára tűnik helyesnek.” Ez a megjegyzés a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt hangzott el, amelyek Svájcban zajlanak. Kína helyettes külügyminisztere, Hua Chunying is magabiztosan nyilatkozott a megbeszélések előtt, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” bír a kereskedelmi kérdések kezelésében az Egyesült Államokkal.

Trump április óta számos kínai termékre 145%-os importvámot vetett ki, ami komoly sokkot okozott a pénzügyi piacokon, és jelentősen csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. A pénteken nyilvánosságra hozott áprilisi hivatalos adatok szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja várakozáson felül, 8,1%-kal emelkedett. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a washingtoni és pekingi hivatalnokok egyre nagyobb gazdasági nyomás alatt állnak. „A közelmúlt jelei mindkét oldalról arra utalnak, hogy a tranzakciós jellegű deeskaláció a napirenden van” – fűzte hozzá.

A tárgyalások bejelentése az elmúlt héten fontos első lépésnek bizonyult a feszültségek enyhítése felé, azonban az elemzők figyelmeztettek arra, hogy ez a folyamat valószínűleg hosszú tárgyalások kezdetét jelenti. Stephen Olson, egykori amerikai kereskedelmi tárgyaló kifejtette, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak gyorsan megoldódni. Az ebből a találkozóból eredő vámcsökkentések valószínűleg „kismértékűek” lesznek – tette hozzá. Az első egyeztetések vezetője Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter, Kína részéről pedig He Lifeng, a miniszterelnök-helyettes és gazdasági vezető.

Olson hangsúlyozta, hogy „mindenki felismeri, hogy bármely végső megállapodás aktív részvételt igényel mindkét elnök részéről.” A kereskedelmi szakértők közül egy másik véleménye szerint, még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország között még mindig jelentős problémák állnak fenn. Eswar Prasad, az IMF Kínával foglalkozó részlegének korábbi vezetője szerint „a reális cél valószínűleg nem más, mint a rendkívül magas kétoldalú vámok csökkentése, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különböző korlátozásokat hagyna érvényben.”

Pénteken Trump a közösségi médiában felszólította Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt. Kijelentette, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B. döntése” lesz. Korábbi nyilatkozataiban csütörtökön azt is elmondta, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A kínai-amerikai tárgyalások mindössze két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött Trump adminisztrációjával. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra vonatkozó importadót, és bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen enged be az országba, cserébe új hozzáférésért az amerikai marhahúshoz és más exportokhoz.

A világ országai sietnek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban érvénybe lépnek a magas amerikai importvámok. Trump áprilisban bejelentette, hogy „kölcsönös vámokat” vezet be több tucat ország ellen, de ezt követően 90 napra felfüggesztette azokat, hogy az érintett kormányoknak legyen idejük tárgyalni az adminisztrációjával. Az Egyesült Államokban működő vállalatok is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A Wild Rye, egy idahói női kültéri ruházati cég, amelynek gyártóállomásai Kínában találhatók, súlyosan érintett a vámok miatt. A cég vezérigazgatója, Cassie Abel a BBC Today programjának nyilatkozva elmondta, hogy a termékek szállításának költsége jelentősen megugrott. „Van egy beérkező megrendelésünk, amely körülbelül 700 000 dollár értékű árut tartalmaz, ami most 1,2 millió font vámot jelent, szemben a korábbi 200 000 fonttal” – mondta Abel, aki hozzátette, hogy most azon gondolkodik, hogy üzlete egy részét eladja, hogy pénzt nyerjen. Az események alakulása tehát továbbra is izgalmas és kiszámíthatatlan a két hatalom között, miközben a világ figyelme a kereskedelmi kapcsolatok jövőjére irányul.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük