Egyéb,  Hírek

Végre megoldódott a vörös macskák évtizedes rejtélye

A macskák világa mindig is különleges figyelmet kapott, hiszen ezek a kedves kis négylábúak számos kultúrában ikonikus szereplők. Gondoljunk csak Garfieldra, a Csizmás Kandúrra vagy az Aristocats Toulouse-jára. Azonban most egy tudományos felfedezés révén a macskák szőrszíne, különösen a vörös macskák színe iránti érdeklődés új dimenziót nyert. Két kontinens tudósai közösen fedezték fel a DNS titkát, amely megmagyarázza, miért olyan jellegzetes a vörös macskák színe, különösen a hímek esetében.

A kutatók kiderítették, hogy a vörös macskák genetikai kódjából hiányzik egy szakasz, ami azt jelenti, hogy azok a sejtek, amelyek a bőr, a szem és a szőr tónusáért felelősek, világosabb színeket produkálnak. Ez a felfedezés nemcsak a tudósokat, hanem a macskabarátokat is örömmel tölti el, hiszen a kutatás kezdeti finanszírozását is a macskák iránti szeretetből gyűjtötték össze. A tudósok remélik, hogy ennek a rejtélynek a megoldása segíthet abban is, hogy kiderítsék, vajon a narancsszínű macskák hajlamosabbak-e bizonyos egészségügyi problémákra.

Évtizedek óta ismert, hogy a genetika felelős az orange tabby macskák jellegzetes színéért, de hogy ez pontosan hol található a genetikai kódban, az eddig rejtély volt. A Kyushu Egyetem és a Stanford Egyetem kutatói azonos időben publikálták felfedezéseiket, amelyben kiderült, hogy a szőr, a bőr és a szem színét adó sejtekben, az úgynevezett melanocitákban egy gén, az ARHGAP36, sokkal aktívabb. A gének a DNS darabjaiból állnak, amelyek utasításokat adnak a macskák sejtjeinek, hogy miként működjenek. A kutatók összehasonlították a különböző macskák DNS-ét, és megállapították, hogy a vörös színű macskák DNS kódjából hiányzik egy szakasz az ARHGAP36 génben. Ennek hiányában az ARHGAP36 aktivitása nem csökken, hanem éppen ellenkezőleg, fokozódik. A tudósok úgy vélik, hogy ez a gén utasítja a melanocitákat arra, hogy világosabb pigmentet termeljenek.

Érdekes megfigyelés, hogy a tudósok évtizedek óta észlelik, hogy a teljesen vörös színű macskák sokkal valószínűbben hímek, ami összefüggésben áll azzal, hogy a gén az X kromoszómán található. A hím macskák, akárcsak más emlősök, egy X és egy Y kromoszómával rendelkeznek, amelyek eltérő számú gént hordoznak. Mivel a pigmenttermelést irányító gén csak az X kromoszómán található, elegendő egy hiányzó DNS darab ahhoz, hogy a macska teljesen vörös legyen. Ezzel szemben a nőstény macskák két X kromoszómával rendelkeznek, így ahhoz, hogy a pigmenttermelés ugyanebben a mértékben fokozódjon, mindkét kromoszómában hiányoznia kell a DNS-nek, ami vegyes színeződéshez vezet.

Professzor Hiroyuki Sasaki, a Kyushu Egyetem genetikusának elmondása szerint a különböző színű foltok azért alakulnak ki, mert a fejlődés korai szakaszában az X kromoszómák egyike véletlenszerűen kikapcsolódik. Ahogy a sejtek osztódnak, ez különböző aktív szőr- és színképző géneket eredményez, így eltérő foltok jönnek létre. A kutatás kezdetben professzor Sasaki szenvedélyprojektjeként indult, aki nyugdíjba vonulása után is szeretett volna dolgozni az orange macska gén felfedezésén, remélve, hogy hozzájárulhat a macskák betegségeinek legyőzéséhez. A kutatásra összegyűjtött 10,6 millió jent (kb. 55 ezer font) macskabarátok adományozták, akik világszerte támogatták a projektet. Az ARHGAP36 gén más testrészekben, például az agyban és a hormonális mirigyekben is aktív, és fontos szerepet játszik a fejlődésben.

A kutatók úgy vélik, hogy a gén mutációja más változásokat is okozhat a test ezen részein, amelyek összefüggésben lehetnek egészségügyi problémákkal vagy temperamentummal. Bár sok macskatartó hisz abban, hogy a különböző szőrszínek és minták különböző személyiségekkel állnak összefüggésben, a tudományos bizonyítékok még nem állnak rendelkezésre, de ez egy érdekes lehetőség, amelyet tovább szeretnének vizsgálni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwywdjjgvqqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük